Wykładziny dywanowe są nie tylko ozdobą salonu, sypialni, czy jadalni. Spełniają również inne ważne funkcje – zapewniają izolację cieplną i akustyczną, a nawet większe bezpieczeństwo (minimalizując nieprzyjemne skutki upadku). Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie tak wiele osób. Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak utrzymać je w czystości?

Jakie pielęgnować wykładziny dywanowe?

Jeśli masz w domu wykładzinę dywanową, nie wystarczy, że będziesz ją regularnie odkurzał. Konieczne jest również usuwanie plam na bieżąco, a także całościowe pranie. W przypadku rozlanych płynów (np. wina, kawy) najlepiej jak najszybciej sięgnąć po środki do czyszczenia dywanów. W przeciwnym razie mogą powstać trwałe przebarwienia, przez które wykładzina nie będzie już wyglądać jak nowa.

Jak czyścić wykładzinę dywanową? Zaleca się, aby unikać mocnego tarcia i stosować się do zaleceń producenta środków do czyszczenia do dywanów, których używasz (znajdziesz je na etykiecie umieszczonej na opakowaniu). Jeśli po raz pierwszy sięgasz po dany produkt, wypróbuj go najpierw na małym fragmencie wykładziny.

Raz na jakiś czas warto zwrócić się po pomoc do pralni dysponującej chemią profesjonalną. Doświadczeni specjaliści szybko uporają się nawet z najbardziej uciążliwymi plamami i sprawią, że wykładzina dywanowa będzie wyglądać jak dawniej.

Poznaj sposoby na rozwiązanie najczęstszych problemów z czyszczeniem wykładzin dywanowych!

Marzysz o jasnej wykładzinie w salonie, ale obawiasz się, że szybko zrobi się brudna i zmieni kolor na szary? Nie musisz rezygnować z jasnych kolorów! Wystarczy, że będziesz stosował dobrej jakości środki do czyszczenia dywanów, dzięki którym pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń (ale pamiętaj o tym, że ważny jest również czas – gdy zauważysz plamę, działaj jak najszybciej, ponieważ ułatwi to jej usunięcie).

Jednym z największych problemów, jeśli chodzi o czyszczenie wykładzin dywanowych, są wielkopowierzchniowe plamy. W zależności od pomieszczenia są one różne – w przypadku salonu mogą być to te, które powstają na skutek rozlania płynów (kawy, wina, soku owocowego), z kolei zmorą gabinetów są plamy z atramentu.

Aby usunąć nawet najbardziej uporczywe plamy, warto sięgnąć po chemię profesjonalną np. wysokoaktywny koncentrat szamponowy. To produkt służący do wgłębnego prania, który zarówno czyści, jak i zabezpiecza przed dalszym powstawaniem zabrudzeń. Przy jego zakupie, zwróć uwagę nie tylko na skuteczność działania, ale i zapach. Powinien być świeży, aby po czyszczeniu w pomieszczeniu nie unosił się drażniący zapach.

Innym sposobem na rozwiązanie najczęstszych problemów z czyszczeniem wykładzin dywanowych jest stosowanie nisko pieniącego koncentratu. To środek o wielu różnych zastosowaniach. Możesz użyć go nie tylko do intensywnego prania wykładzin dywanowych. Nadaje się również do czyszczenia tapicerki samochodowej oraz kanapy z pokryciem tekstylnym.