Pierwsze miesiące roku szkolnego to czas, w którym tegoroczni maturzyści powinni chłodno ocenić swoje umiejętności i zastanowić się, w jaki sposób uzupełnić braki. Młodzi ludzie czują się w języku angielskim dość pewnie – słuchają przecież anglojęzycznych piosenek, oglądają amerykańskie filmy, a i znajomych mają często za granicą. W związku z tym bagatelizują często maturę z angielskiego, klasyfikując ją jako banalną. Nierzadko po egzaminie próbnym przychodzi zdziwienie: jak to taki słaby wynik?! Niestety – oficjalny egzamin to nie film ani piosenka. Do tego trzeba się przygotować. A najskuteczniej można to zrobić na specjalnym kursie.

Dlaczego maturalny kurs języka angielskiego to dobre rozwiązanie?

Egzamin maturalny ma określoną strukturę, dlatego musimy przygotować się na rozwiązywanie różnych formuł zadań.

  1. Przygotowanie formalne– żeby zagwarantować sobie dobry wynik, konieczne jest dogłębne zapoznanie się w formatem egzaminu. W tej kwestii warto zaufać doświadczonemu lektorowi, który doskonale zna formy sprawdzania wiedzy na egzaminie. Nauczyciele prowadzący kursy maturalne dobrze wiedzą, jakie są klucze do zadań, i jak postępować w każdej, nawet nieprzewidzianej sytuacji. Szczególnie część pisemna matury może zaskoczyć nazbyt optymistycznych zdających, kiedy okaże się, że praca ma się trzymać określonego formatu. List nieformalny? Akurat ta wypowiedź nie jest bardzo wymagająca… Ale już rozprawki lub eseje muszą trzymać się ściśle określonych reguł. Jest to jeden z najwyżej punktowanych czynników. Sprawa wygląda podobnie jeśli chodzi o wypowiedzi ustne. Wśród znajomych “wszystkie chwyty są dozwolone”, egzaminator może jednak zareagować na używane przez nas formy sporym zdziwieniem. Warto dokładnie znać zasady przyznawania punktów i kryteria oceny.
  2. Oszczędność czasu i …pieniędzy – oszczędność czasu jest kwestią oczywistą, prowadzeni przez doświadczonego nauczyciela szybciej i efektywniej utrwalimy wszystkie wiadomości, które mogą nam się przydać na egzaminie. Dzięki zapisaniu się na kurs – zupełnie nieoczekiwanie! – możemy także zaoszczędzić pieniądze! Zdezorientowani maturzyści mają tendencję do szukania metody-cud, która przy najmniejszym nakładzie pracy da im niesamowite efekty na maturze. Niby wiedzą, że takowa nie istnieje, jednak wciąż szukają: kolejna książka, kolejny program, coś od kolegi do skserowania… Uczniowie gromadzą tony niepotrzebnych materiałów, które przecież kosztują, a koniec końców i tak leżą nieużywane. Warto od początku zaplanować naukę i zaufać nauczycielowi, który najlepiej wie, jakie materiały się sprawdzą i potrafi dobrać je indywidualnie do uczniów.
  3. Motywacja – bądźmy szczerzy: maturzyści mają wiele obowiązków i jeszcze więcej innych rzeczy zaprzątających ich młode umysły. Popołudniowe powtarzanie angielskiego może nie być tym, na co wszyscy czekają. Szczególnie, jeśli polega na zamknięciu się sam na sam z książką. Kurs w gronie rówieśników wydaje się dużo bardziej atrakcyjną opcją. Praca w grupie jest przyjemniejsza i zdecydowanie bardziej usystematyzowana.

Inspirowane: Archibald.pl – angielski dla dzieci centrum