Modernizacja starych domów często bywa bardzo kosztowna. Czasem lepiej taki budynek wyburzyć i postawić konstrukcję na nowo. Aby wszystko poszło sprawnie, warto zastosować się do kilku zasad. Dzięki nim wyburzenie całego obiektu lub kilku ścian nie będzie stanowić wyzwania.

Zdecyduj, co chcesz wyburzyć

Organizacja prac jest zależna od decyzji w sprawie skali wyburzeń. Inaczej należy się zabrać do wyburzania kilku ścian, a inaczej do całego budynku. Również poziom trudności zadań jest tutaj bardzo zróżnicowany. Za każdym razem warto decyzję o wyburzeniu skonsultować z konstruktorem, który określi charakter ściany przeznaczonej do wyburzenia i wskaże działania, jakie podjąć, aby zabezpieczyć konstrukcję przed skutkami jej usunięcia. Bez wątpienia ściany działowe są prostsze do usunięcia, niż ściany nośne, co więcej wyburzenie tych ostatnich wymaga uzyskanie urzędowego zezwolenia i przygotowania stosownego projektu.

Burzenie całego budynku to przedsięwzięcie o wiele trudniejsze. Rzadko kiedy dokonuje się takich rozbiórek ręcznie, najczęściej używa się wyspecjalizowanego sprzętu. Podczas realizacji tego typu prac należy zwrócić baczną uwagę na otoczenie. Gdy w pobliżu obiektu mieszkają ludzie, nie można używać ciężkiego sprzętu budowlanego. Należy także zachować bezpieczeństwo – ludzie i maszyny nie powinni się znajdować w niebezpiecznych strefach.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Najbardziej popularnym sprzętem do wyburzania jest młot wyburzeniowy. Zbudowany jest z silnika, dłuta i mechanizmu udarowego. Z jego pomocą można rozbijać zarówno cieńsze ściany, jak i grube mury. Usuwanie ściany młotem jest dużo szybsze, niż ręczna rozbiórka. Taki sprzęt najlepiej wynająć z wraz operatorem, dzięki czemu praca będzie przeprowadzona profesjonalnie, sprawnie i bezpiecznie.

Młot wyburzeniowy w firmach wypożyczających jest najczęściej montowany na mini koparkę, koparko-ładowarkę, koparkę kołową lub gąsienicową. Dzięki temu jego zasięg jest daleki, a praca wykonywana bezpiecznie i szybko. Maszyny poddawane są okresowym badaniom technicznym, dzięki którym są bezpieczne w użytkowaniu i gwarantują bezawaryjną pracę. Wynajmując sprzęt w firmie zyskujesz pewność, że praca będzie wykonana profesjonalnie i na czas. Rozwiązania dopasowuje się indywidualnie do każdego klienta, co gwarantuje wybór najbardziej korzystnego.

Do mniejszych prac wyburzeniowych świetnie sprawdzą się sprzęty dostępne w każdym sklepie z narzędziami. Łomy, kilofy i piły tarczowe doskonale poradzą sobie z prostszymi rozbiórkami. Nie trzeba się wówczas narażać na dodatkowe koszty związane z wypożyczaniem profesjonalnego sprzętu.

Składowanie i wywóz odpadów

Składowanie i wywóz odpadów w Polsce regulują odpowiednie przepisy prawne. Warto się do nich stosować, aby nie zostać obciążonym sankcjami. Na rynku funkcjonują firmy, które oferują bogaty wybór różnorodnych kontenerów do gromadzenia odpadów pobudowlanych.

W ofercie dla klientów indywidualnych można znaleźć przede wszystkim worki Big Bag. Są wykonane z mocnych włókien nylonowych zdolnych utrzymać ciężar do nawet 1,5 tony. Sprawdzają się świetnie przy mniejszych pracach remontowych, które nie generują tak dużej ilości odpadów. W przypadku większych wyburzeń istnieje możliwość wynajmu kontenerów  o wielkości od 3m3 do 36 m3. Będą one idealne do wywożenia gruzu oraz innych odpadów pobudowlanych. Wielkość kontenera należy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości. W wywiezieniu odpadów pomogą HDSy – ciężarówki wyposażone w hydrauliczne dźwigi przeładunkowe.

Stosując się do powyższych zasad, bez problemu poradzisz sobie z rozbiórką ścian, a nawet całych budynków. Z pomocą kilku specjalistów wykonasz wyburzanie równie profesjonalnie, co kosztowne firmy budowlane.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS