Planując budowę, trzeba liczyć się z wieloma różnymi aspektami, związanymi z każdą fazą takiego przedsięwzięcia. Gdy gotowy jest już projekt budowy, wtedy jednym z pierwszych etapów jest niewątpliwie odpowiednie przygotowanie działki pod budowę. Kluczową czynnością jest tutaj wyznaczenie granic działki i prawidłowe jej ogrodzenie.

Planujesz budowę? Ogranicz teren taśmą ostrzegawczą

Obszar przyszłej budowy musi być tymczasowo ogrodzony, z uwagi na bezpieczeństwo zarówno ekip budowlanych, jak i osób postronnych. Jest to również jeden z elementów zapobiegających ewentualnym kradzieżom, które na budowach zdarzają się nierzadko. Do odpowiedniego oznakowania ogrodzonego terenu budowy stosuje się taśmy ostrzegawcze. Informują one, że na odgrodzonej działce prowadzone będą lub mają już miejsce prace budowlane, remontowe czy rozbiórkowe. Taśma ostrzegawcza dostępna jest najczęściej w kolorach: żółto-czarnym lub czerwono-białym. Niejednokrotnie umieszczane są na niej napisy, informujące o zakazie wstępu, który niesie ze sobą zagrożenie zdrowia i życia osób trzecich. Takie zabezpieczenie stanowi więc też element chroniący właścicieli działek budowlanych lub wykonawców budów przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi, w sytuacji wypadku.

Jaki rodzaj taśmy ostrzegawczej zastosować?

Na rynku istnieją różne rodzaje tego produktu, a najprostszym jest taśma ostrzegawcza wykonana z folii z tworzywa sztucznego. Skutecznie odgrodzisz i oznakujesz nią pożądany obszar, ale przy zastosowaniu jej na zewnątrz stanowić będzie raczej produkt jednorazowego użytku. Jeśli więc zależy Ci na taśmie ostrzegawczej, którą z powodzeniem można używać wielokrotnie, to lepiej sięgnąć po materiałową wersję tego produktu. Taka taśma, wykonana z odpowiedniej tkaniny jest o wiele wytrzymalsza, przez co nie idzie jej tak łatwo rozerwać, jak wersji foliowej. Ponadto z powodzeniem można ją zwinąć i wykorzystać przy następnej okazji. Niezależnie jednak jaką taśmę wybierzesz, nie musisz obawiać się o ewentualne opady bądź zmiany temperatury. Produkt jest bowiem odporny na tego typu warunki atmosferyczne.

Jak najlepiej zamontować taśmę ostrzegawczą?

W przypadku odgradzania placu budowy, taśmę ostrzegawczą najlepiej zamontować do ogrodzenia, jeżeli takowe już istnieje. Przy jego braku natomiast, warto wkopać w granicach działki słupki drewniane, które umożliwią zamocowanie taśmy. Do jej przytwierdzenia wykorzystać można małe gwoździe, pinezki lub inne podobne elementy mocujące. Najlepiej zwrócić przy tym uwagę, by taśma nie zwisała za luźno pomiędzy słupkami. Dobrze też mieć na uwadze miejsca, gdzie taśma nie będzie wskazana, czyli np. wjazd na teren budowy.

Jak więc widać taśma ostrzegawcza, jest jednym z ważniejszych elementów podczas odpowiedniego zabezpieczania terenu budowy i nie warto bagatelizować tutaj jej znaczenia. Tym bardziej, że można ją również zastosować w wielu różnych przypadkach poza budową, co czyni ją produktem bardzo praktyczny.