Planujesz budowę domu lub firmy? Zależy Ci na znalezieniu złotego środka pomiędzy kosztami, funkcjonalnością i estetyką inwestycji? Szukasz najnowszych, elastycznych trendów i rozwiązań, które nadążają za zmianami rynkowymi? Zapoznaj się z koncepcją modułowego budownictwa kontenerowego, sprawdź dlaczego moda na kontenery wciąż trwa i jakie ma perspektywy!

Elastyczność w budownictwie- dlaczego jest ważna?

Dostosowanie do zmieniających się warunków  to podstawa przetrwania. Dotyczy to także gospodarki. Elastyczność jest więc pożądaną cechą w budownictwie. W dobie dostępu do informacji, szukanie alternatywnych, szybszych, tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań jest standardem. Nowoczesne kontenery wyróżnia modny design, minimalizm i uniwersalność zastosowań. Budownictwo kontenerowe, poza powyższymi zaletami jest jeszcze mobilne, co w wielu przypadkach przesądza o jego sukcesie.

Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się kontenery biurowe, sanitarne oraz zestawy kontenerowe, z których można stworzyć najróżniejsze projekty budowlane. Można je kupić bez ryzyka późniejszych trudności odsprzedaży. Na rynku jest także wiele firm, które zajmują się wynajmowaniem kontenerów.

Mobilność – nowatorska cecha w budownictwie

Mobilność zupełnie nie kojarzy się z budownictwem. Nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje są związane na stałe z danym gruntem. Kontenery są szczególnym narzędziem, wykorzystywanym w budownictwie właśnie dlatego, że są mobilne. Cecha ta jest szczególnie ważna w biznesie. Stosunkowo niewielkie wymiary pojedynczych kontenerów, mocna konstrukcja oraz dostosowane wyposażenie czyni z kontenerów idealne pomieszczenia do przewożenia. Trudno sobie wyobrazić imprezy masowe bez zapleczy sanitarno-gastronomiczno-noclegowych, czy place budowy bez schronienia dla pracowników. Wszędzie tam wykorzystywane są kontenery.

Osobną kategorią, która ceni mobilność są indywidualiści, którzy z różnych względów nie chcą osiedlać się w jednym miejscu. Zakup nieruchomości wiąże się z tak wysokimi kosztami, że przeważnie osiedlamy się w nich na resztę  lub znaczną część życia. Dynamiczne zmiany na rynku pracy powodują, że trudno być pewnym tak długiej perspektywy. Aby uchronić się przed tak poważnymi, mającymi swoje konsekwencje decyzjami, warto rozważyć zakup kontenera w celach mieszkalnych. W dowolnym momencie będzie można go przewieźć i osiedlić się w innym miejscu.

Zastosowanie kontenerów w architekturze

Osobne lub zestawione ze sobą kontenery mogą tworzyć budowle o przeznaczeniu:

  • hali i magazynów do przechowywania towarów;
  • lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie i food-trucki;
  • placówek szkoleniowych: przedszkoli, szkół i uczelni wyższych;
  • biur, siedzib firm, nowoczesnych kompleksów wielkopowierzchniowych;
  • galerii sztuki;
  • pawilonów handlowych, biur sprzedaży oraz sklepów;
  • domków letniskowych;
  • Domów całorocznych.

Perspektywy wykorzystania kontenerów

Biorąc pod uwagę możliwość dostosowania wyposażenia kontenera do potrzeb, ekonomizację kosztów i ekologiczne, ponowne wykorzystywanie już powstałych kontenerów, budownictwo kontenerowe ma duże szanse na dalszy rozwój.  Dobrym pomysłem byłoby stawianie modułowych mieszkań socjalnych, schronisk, moteli, czy akademików. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie wypromowania kontenerów na luksusowe, minimalistyczne apartamenty i budowania całych osiedli domów modułowych. Wszystko zależy od projektów i wizji architekta oraz dostosowania przepisów prawa. Duże zaludnienie miast powoduje, że ceny działek w atrakcyjnych lokalizacjach są wysokie. Wielu młodych ludzi oraz początkujących przedsiębiorców ma problem z kupnem nieruchomości. Nowoczesne i elastyczne budownictwo kontenerowe jest remedium na powyższe problemy.

Liczne zalety kontenerów sprawiły, że stały się one poważnym graczem na rynku. Nie można jednak zapominać o przepisach z zakresu prawa budowlanego, które określają jakie warunki należy spełnić przy stawianiu poszczególnych obiektów. W zależności od zakładanego czasu osiedlenia, powierzchni i przeznaczenia może być konieczne wystąpienie o pozwolenie na budowę. Dlatego najlepiej jest zaufać firmie, która jest kompetentna w zakresie prowadzonej działalności i będzie potrafiła doradzić nam najlepsze rozwiązanie.

Źródło: G-con – kontenery Warszawa