Trudno spotkać dziecko, które nie byłoby zainteresowane posiadaniem własnego domku na drzewie. Jeżeli posiadamy odpowiednio duży ogród bądź działkę, warto rozważyć samodzielną budowę takiej konstrukcji dla naszej pociechy. Nie jest to zbyt skomplikowany proces, jeśli się do niego porządnie przygotujemy. Chodzi przede wszystkim o zaopatrzenie się we właściwe narzędzia i materiały. Szczególnie istotne są elementy złączne, których zadaniem będzie zespolenie poszczególnych części budowanego przez nas domku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii.

Czym kierować się podczas wybierania drzewa?

Wybór właściwego drzewa powinien być naszym pierwszym krokiem. Jeżeli na naszej działce nie rośnie drzewo spełniające kilka istotnych kryteriów, nie ma sensu rozpoczynać budowy domku. Chodzi mianowicie o to, czy wybrane przez nas drzewo jest w dobrym stanie. Musi ono być wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działania warunków atmosferycznych. Oprócz tego powinno zapewnić stabilność dla konstruowanego domku. Nie chcemy przecież, aby naszym dzieciom stała się krzywda podczas zabawy. Optymalnym wyborem będą starsze drzewa z rozłożystymi gałęziami. Nie mogą być także zbyt wysokie, gdyż wtedy będzie nam o wiele trudniej zapewnić bezpieczne wchodzenie i schodzenie naszym dzieciom z takiego drzewa. Ich budowa musi także pozwalać umieszczenie wewnątrz konstrukcji budowanego przez nas domku. Szczególnie dobrze sprawdzają się takie gatunki drzew, jak buk, lipa, dąb, czy też jabłoń.

W co musimy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem budowy?

Przede wszystkim potrzebujemy solidnych desek i belek drewnianych. Oprócz tego przyda nam się blacha falista oraz płyta OSB. Jeżeli chodzi o narzędzia, to z pewnością nie obejdziemy się bez wiertarki, wkrętarki, pilarki, wyrzynarki oraz młotka. Będziemy ich używać podczas obrabiania elementów drewnianych i wznoszenia szkieletu domku. Dlatego też potrzebujemy dobrej jakości łączników – chodzi między innymi o wkręty do drewna, śruby z łbem grzybkowym oraz gwoździe o właściwej długości. Warto także zaopatrzyć się w impregnat do drewna. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu wszystkich elementów drewnianych zbudowany przez nas domek powinien wytrzymać przynajmniej kilka lat.

Budowa domku na drzewie krok po kroku

Dużo zależy od tego, czy planujemy skorzystać z dodatkowych wsporników dla konstrukcji domku. W takim wypadku konieczne jest przygotowanie podłoża pod drzewem, zanim umieścimy w nim drewniane słupy. Ich optymalny przekrój będzie zależał od tego, jak duży domek planujemy skonstruować. Podczas osadzania takich wsporników przyda nam się także mieszanka betonowa. Jeżeli jednak zdecydujemy się na konstrukcję domku całościowo spoczywającego na pniu drzewa, możemy od razu przejść do budowania podłogi. Tutaj będziemy potrzebowali solidnych i właściwie przyciętych drewnianych desek. Chodzi o to, aby konstrukcja podłogi była zgodna z kształtem pnia drzewa, na którym budujemy nasz domek. Przy wykonywaniu wszelkiego rodzaj zaokrągleń nieoceniona będzie wyrzynarka. Na koniec warto dodatkowo wzmocnić podłogę za pomocą poprzecznych belek. Dopiero teraz możemy dokończyć ramę konstrukcyjną naszego domku. Poszczególne deski i płyty OSB mocujemy ze sobą, używając właściwych łączników. Na ogół używane są w tym celu śruby z łbem grzybkowym, bądź wkręty do drewna. Gdy uda nam się skończyć wszystkie ściany boczne naszego domku, pozostaje nam wykonanie dachu. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie blachy falistej i zbudowanie dachu dwuspadkowego albo płaskiego.

Jeśli na naszej działce znajduje się odpowiednie drzewo, musimy jedynie zaopatrzyć się we właściwe materiały i narzędzia. Solidne deski i wytrzymałe elementy złączne to najlepsza gwarancja stabilnego domku na drzewie.