W sezonie zimowym fani łyżwiarstwa czy hokeja z całą pewnością chętnie korzystają z oferty lodowisk odkrytych. Bardzo często można spotkać je w różnych miejscach, galeriach handlowych, starych rynkach i osiedlach mieszkalnych. Oczywiście, jest to doskonały sposób rekreacji. Należy jednak pamiętać, że jest to obiekt bardzo trudny w eksploatacji, w szczególności gdy jest narażony na opady deszczu ze śniegiem. Właśnie dlatego tak ważne są materiały, z których zostanie wykonany. Największe znaczenie posiada agregat chłodzący i rury, dzięki którym powierzania wody zostanie zamrożona.

Najlepsze materiały

Przeważnie do montażu lodowisk pod gołym niebem wykorzystuje się rury HDPE. Polietylen spełnia wszystkie wymagania, dzięki którym można zamrozić płytę lodowiska. Ten rodzaj materiału jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle ważne przy tego rodzaju obiektach. Co najważniejsze rury polietylenowe wykazują odporność na działanie środków chemicznych. Również jest odporny na korozję i wchłanianie wody.

Nie da się ukryć, że wszystkie właściwości polietylenu pozwalają na wykorzystanie go przy montażu płyty lodowiska. Jego montaż jest bardzo prosty i możliwy przy wykorzystaniu kilku metod. Niezależnie od techniki łączenia rur zapewnia to stu procentową szczelność. Kolejnym czynnikiem przemawiającym na ich korzyść jest ich waga i cena. Są one znacznie lżejsze i tańsze w porównaniu do rur aluminiowych wykorzystywanych również przy budowaniu lodowisk.

Rodzaje rur polietylenowych

Rury polietylenowe dostępne są w dwóch rodzajach. Możemy zakupić jedno bądź dwuwarstwowe. Przy montażu lodowisk odkrytych wykorzystuje się drugi rodzaj. Są one pokryte specjalną warstwą, która umożliwia znacznie szybsze zamarzanie płyty lodowiska. Z powodzeniem można je stosować również pod trawiasta nawierzchnią (np. boiska), a w sezonie zimowym zamieniać je w lodowisko.

Montaż instalacji z czynnikiem chłodzącym jest bardzo prosty. Do stworzenia lodowiska korzysta się ze zgrzewania rur, a dodatkowo producenci oferują wszelkiego rodzaju kształtki, kolanka, mufki i wiele innych elementów, co pozwala na utworzenie lodowiska dowolnych rozmiarów i kształtów.

Przy budowaniu lodowiska najważniejsza jest szczelność instalacji co pozwala na sprawne zamrażane płyty. Dodatkowo w przypadku lodowisk sezonowych, które powstają na kilka miesięcy w roku materiał musi być możliwie tani, łatwy do przetransportowania bądź recyklingu. Wszystkie te cechy zawierają rury polietylenowe. Ich aluminiowy odpowiednik jest znacznie droższy. Różnica w cenie materiałów może wiązać się ze zmianą kosztów ogólnej eksploatacji. Niewątpliwie ma to wpływ dla klientów lodowisk odkrytych, które są znacznie tańsze od ich całorocznych odpowiedników.

Twoje własne lodowisko

Posiadając odpowiednią przestrzeń w ogrodzie, możemy stworzyć nasze własne lodowisko. Wymaga to tylko zatrudnienia ekipy, która przywiezie gotowe elementy, złączy je w całość i połączy z agregatem chłodniczym.

Lodowiska pod gołym niebem są doskonałym rozwiązaniem na spędzenie czasu w klimatyczny mroźny wieczór. Dodatkowo umiejscowienie takich obiektów w dogodnych miejscach pozwala na korzystanie z nich zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.