Jednym z najbardziej istotnych czynników,  mających wpływ na realizowanie inwestycji budowlanych, jest dobrze zaplanowana infrastruktura komunikacyjna. Właściwie położona droga tymczasowa pozwala na ograniczenie opóźnień, zminimalizowanie kosztów transportu, a także pomaga zachować naturalne środowisko nienaruszonym stanie. Jakimi materiałami warto się posłużyć podczas budowy drogi tymczasowej?

Do jakich celów służy droga tymczasowa?

Droga, która ułatwi różnym pojazdom dojazd do centrum budowy stanowi niezwykle ważny element. Jeśli zostanie prawidłowo umiejscowiona, to pozwoli uniknąć problemów z manewrowaniem na miękkim i mokrym gruncie. Poza tym dzięki zastosowaniu dróg tymczasowych można uniknąć erozji podłoża. Omawiając ten temat, warto pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje mogą być użyte nie tylko na terenie budowy. Świetnie się sprawdzą również podczas takich wydarzeń jak festiwale czy koncerty. W takich warunkach głównym celem jest zachowanie terenu w nienaruszonym stanie. Droga tymczasowa z odpowiedniego materiału z pewnością sprosta tym wymaganiom.

Płyty betonowe czy aluminiowe?

Czy podczas budowania drogi tymczasowej warto użyć nawierzchni betonowej? Zastanawiając się nad tym zagadnieniem, należy wziąć pod uwagę istotne czynniki. Beton odznacza się dużym ciężarem. Dlatego podczas przygotowywania terenu do budowy drogi często trzeba przebudowywać podłoże na długim odcinku. Natomiast po demontażu nie ma możliwości przywrócenia wartości zniszczonemu terenowi. Użycie elementów betonowych najczęściej kończy się sporymi uszkodzeniami. Same płyty mogą się nie nadawać do dalszego użytku, a teren wymaga czasochłonnych napraw. Dlatego wielu inwestorów wykorzystuje płyty aluminiowe do budowy dróg tymczasowych.

Trwałe i wytrzymałe

W naszych czasach postęp technologiczny sprawił, że nie jesteśmy zdani wyłącznie na płyty betonowe. Dysponujemy nowocześniejszymi i bardziej profesjonalnymi rozwiązaniami. Płyty aluminiowe należą do materiałów lekkich, co sprawia, że ich transport jest niezwykle wygodny. Warto dodać, iż płyty aluminiowe powstają również z materiałów recyklingowych, więc korzysta na tym środowisko naturalne. Drogi tymczasowe, powstające z takich materiałów sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach bez dodatkowego zaangażowania sprzętu i ludzi. Poza tym są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, co z pewnością będzie się przekładać na ich żywotność i ponowne użycie. Poza tym płyty aluminiowe są wytrzymałe na duże obciążenia, dlatego mogą się po nich przemieszczać zarówno tradycyjne pojazdy jak i ciężkie maszyny.

Ze względu na to, że płyty aluminiowe posiadają wiele zalet, są coraz częściej stosowane. Potrafią doskonale zabezpieczyć grunt podczas różnorodnych inwestycji. Są wygodne, a przy tym oszczędne. Ich wykorzystanie stanowi doskonałe posunięcie budżetowe. Przy tym są zupełnie nieinwazyjne, co ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Można je zatem układać nawet na terenie chronionym.