Wibor to stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek dla innych banków, a także wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym, wyznaczana przez największe banki działające na terytorium naszego kraju jako średnia arytmetyczna. Wszystkie banki podają stawki oprocentowania w ujęciu rocznym każdego dnia roboczego o godzinie 11:00. To także podstawa wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez największe banki, w tym przeznaczonych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Bezapelacyjnie należy stwierdzić że regularne wzrosty lub spadki Wibor wpływają na holistyczną kondycję finansowej wszystkich banków. Wpływa także na oprocentowanie wszystkich oferowanych przez banki kredytów konsumenckich oraz firmowych. Dlatego zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu, wpierw należy dokładnie przeanalizować wskaźnik Wibor. Wszelkie trudności kredytowe rozwiąże doświadczony doradca kredytowy – podpowie również jaki kredyt wybrać – ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Wibor – co to takiego i na czym polega?

WIBOR wpływa znacząco również na indywidualną zdolność kredytową każdego klienta banku. Pojęcie to dokładnie oznacza maksymalną kwotę kredytu jaką możemy zaciągnąć w danym banku na ściśle określony cel. Wśród podstawowych obszarów branych pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej to dochody i zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy, ponadto bank dokonuje również szczegółowej i dokładnej analizy ilościowej oraz analizy jakościowej.

Analiza ilościowa dotyczy w głównej mierze wysokości uzyskanych dochodów, zobowiązań kredytowych w tym wszystkich limitów na rachunkach jak również na kartach kredytowych oraz wcześniej ustalonych miesięcznych kosztów utrzymania kredytobiorcy. Analiza jakościowa dotyczy wielu innych parametrów, począwszy od wieku kredytobiorcy, ilość osób na utrzymaniu i gospodarstwie domowym, jak również stan cywilny, zawód, wykształcenie i zajmowane stanowisko, skończywszy na historii kredytowej. Oprócz powyższych analiz dokonuje się także tzw. analizy scoringowej, gdzie ocenia się punktowo parametry wnioskowanego kredytu czyli kwota kredytu, okres spłaty, ilość rat a także waluta, w jakiej klient ma zamiar wziąć konkretny kredyt.

Wysokość wibor a nasz kredyt

Dlatego należy pamiętać że istnieje bardzo dużo faktów i mitów, a przed podjęciem decyzji, należy wiedzieć że daną zdolność kredytową można również zbudować, poprzez dokładne zaplanowanie tego jak osiągnąć dany kredyt. A banki w praktyce nie badają zdolności kredytowej po wcześniejszym udzieleniu kredytu, więc nie należy obawiać się tego, że przedstawiciele banku będą robić kłopoty przy ewentualnej spłacie kredytu.