Alpinista przemysłowy to konserwator do zadań specjalnych. Zajmuje się myciem okien czy odświeżaniem elewacji, ale w warunkach ekstremalnych – wisząc na linie kilkadziesiąt metrów nad ziemią.
Nie powinno więc dziwić, że do tego typu pracy potrzeba szczególnego wyposażenia. Uprząż asekuracyjna to nie wszystko. Przypominamy także o innych akcesoriach, które powinien nabyć początkujący specjalista od czystości na dużych wysokościach.
Podstawowe wyposażenie alpinisty przemysłowego
W pracy alpinisty przemysłowego są takie przedmioty, bez których najzwyczajniej w świecie nie może wykonywać swoich obowiązków. Tutaj wymienić należy:
Przeczytaj również
Jak zapobiec powstaniu pleśni w mieszkaniu?
recenzje.info.pl https://recenzje.info.pl/wp-content/uploads/2018/10/logo.png 500 120 https://recenzje.info.pl/wp-content/uploads/2018/10/Jak-zapobiec-powstaniu-plesni-w-mieszkaniu.jpg 800 534Kilka słów o zaletach mat wejściowych
recenzje.info.pl https://recenzje.info.pl/wp-content/uploads/2018/10/logo.png 500 120 https://recenzje.info.pl/wp-content/uploads/2018/10/Kilka-słów-o-zaletach-mat-wejściowych.jpg 800 534Jak czyścić szklane drzwi?
recenzje.info.pl https://recenzje.info.pl/wp-content/uploads/2018/10/logo.png 500 120 https://recenzje.info.pl/wp-content/uploads/2018/10/Jak-czyścić-szklane-drzwi.jpg 800 534- Kask. Alpiniści górscy noszą go głównie jako zabezpieczenie przed spadającymi z góry kamieniami. W konserwowaniu powierzchni będzie stanowił dodatkową ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku.
- Uprząż asekuracyjna. To właśnie do niej podpięta jest lina, na której “zwisa” osoba pracująca na wysokościach. Nie należy chyba dodawać, że od jakości tej uprzęży zależy wszystko.
- Karabinki z zabezpieczeniami – specjalistyczne klamry, które umożliwiają zapinanie się i przepinanie. Często na tym niewielkim kawałku żelaza zawieszony jest ciężar całego człowieka, więc musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów.
- Liny – im mocniejsze tym oczywiście lepiej.
- Płanieta – to proste urządzenie wykorzystywane jest przede wszystkim w speleologi, ale przydaje się także podczas odświeżania budynków. Pozwala ono na kontrolowanie tępa w jakim “zjeżdżamy” po linie.
Oczywiście wymienione powyżej wyposażenie dla alpinistów zakupimy w sklepie oferującym sprzęt wysokogórski.
Dodatkowy sprzęt dla alpinistów przemysłowych
Uprząż asekuracyjna i kask są absolutnie niezbędne. Sklepy specjalistyczne oferują też wyposażenie dla alpinistów, które niby nie jest konieczne, ale może się przydać i zdecydowanie ułatwia pracę:
- latarka czołowa – prace wysokościowe przeprowadza się nocą niezwykle rzadko. Często jednak w trakcie ich wykonywania okazuje się, że aby coś sprawdzić, potrzeba więcej światła.
- ławka – właściwie bardziej przypomina huśtawkę. Zwiększa komfort podczas na przykład mycia okien wieżowca. Pozwala też wyczyścić powierzchnię, jednocześnie nie dotykając szyb.
- bloczki do transportu ciężarów – wszyscy doskonale wiemy, że lepiej pracować sprytnie niż ciężko. Dobrze skonstruowany system bloczków znacznie zmniejsza siłę, jaką trzeba włożyć, aby przetransportować ładunek na dużą wysokość.
- lonża wspinaczkowa – niektórzy porównują ją do wspinaczkowego odpowiednika pasa bezpieczeństwa. Jej głównym celem jest nie tyle nawet uchronienie przed upadkiem, co zmniejszenie potencjalnych obrażeń związanych z szarpnięciem liny.
- płytki stanowiskowe – płaskie elementy z licznymi otworami. Są wykonane z solidnych tworzyw i umożliwiają budowanie kolejnych stanowisk alpinistycznych.
Jak widać powyżej, sprzęt wykorzystywany podczas pracy na wysokościach, służy przede wszystkim do zwiększania naszego bezpieczeństwa. Dlatego właśnie w żadnym wypadku nie warto na nim oszczędzać.