Alpinista przemysłowy to konserwator do zadań specjalnych. Zajmuje się myciem okien czy odświeżaniem elewacji, ale w warunkach ekstremalnych – wisząc na linie kilkadziesiąt metrów nad ziemią.

Nie powinno więc dziwić, że do tego typu pracy potrzeba szczególnego wyposażenia. Uprząż asekuracyjna to nie wszystko. Przypominamy także o innych akcesoriach, które powinien nabyć początkujący specjalista od czystości na dużych wysokościach.

Podstawowe wyposażenie alpinisty przemysłowego

W pracy alpinisty przemysłowego są takie przedmioty, bez których najzwyczajniej w świecie nie może wykonywać swoich obowiązków. Tutaj wymienić należy:

  1. Kask. Alpiniści górscy noszą go głównie jako zabezpieczenie przed spadającymi z góry kamieniami. W konserwowaniu powierzchni będzie stanowił dodatkową ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku.
  2. Uprząż asekuracyjna. To właśnie do niej podpięta jest lina, na której “zwisa” osoba pracująca na wysokościach. Nie należy chyba dodawać, że od jakości tej uprzęży zależy wszystko.
  3. Karabinki z zabezpieczeniami – specjalistyczne klamry, które umożliwiają zapinanie się i przepinanie. Często na tym niewielkim kawałku żelaza zawieszony jest ciężar całego człowieka, więc musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów.
  4. Liny – im mocniejsze tym oczywiście lepiej.
  5. Płanieta – to proste urządzenie wykorzystywane jest przede wszystkim w speleologi, ale przydaje się także podczas odświeżania budynków. Pozwala ono na kontrolowanie tępa w jakim “zjeżdżamy” po linie.

Oczywiście wymienione powyżej wyposażenie dla alpinistów zakupimy w sklepie oferującym sprzęt wysokogórski.

Dodatkowy sprzęt dla alpinistów przemysłowych

Uprząż asekuracyjna i kask są absolutnie niezbędne. Sklepy specjalistyczne oferują też wyposażenie dla alpinistów, które niby nie jest konieczne, ale może się przydać i zdecydowanie ułatwia pracę:

  • latarka czołowa – prace wysokościowe przeprowadza się nocą niezwykle rzadko. Często jednak w trakcie ich wykonywania okazuje się, że aby coś sprawdzić, potrzeba więcej światła.
  • ławka – właściwie bardziej przypomina huśtawkę. Zwiększa komfort podczas na przykład mycia okien wieżowca. Pozwala też wyczyścić powierzchnię, jednocześnie nie dotykając szyb.
  • bloczki do transportu ciężarów – wszyscy doskonale wiemy, że lepiej pracować sprytnie niż ciężko. Dobrze skonstruowany system bloczków znacznie zmniejsza siłę, jaką trzeba włożyć, aby przetransportować ładunek na dużą wysokość.
  • lonża wspinaczkowa – niektórzy porównują ją do wspinaczkowego odpowiednika pasa bezpieczeństwa. Jej głównym celem jest nie tyle nawet uchronienie przed upadkiem, co zmniejszenie potencjalnych obrażeń związanych z szarpnięciem liny.
  • płytki stanowiskowe – płaskie elementy z licznymi otworami. Są wykonane z solidnych tworzyw i umożliwiają budowanie kolejnych stanowisk alpinistycznych.

Jak widać powyżej, sprzęt wykorzystywany podczas pracy na wysokościach, służy przede wszystkim do zwiększania naszego bezpieczeństwa. Dlatego właśnie w żadnym wypadku nie warto na nim oszczędzać.