W dzisiejszych czasach transportuje się praktycznie każdy możliwy towar, bez względu na rodzaj, masę czy wielkość, jednakże do najczęściej przewożonych ładunków należą te drobnicowe. To właśnie małe i liczne ładunki wymagają zastosowania nowoczesnych technik, które sprawią, że przewóz będzie opłacalny, szybki i przebiegnie sprawnie. Co cechuje transport drobnicowy i jak się do niego odpowiednio przygotować?

Czym się charakteryzuje transport drobnicowy?

Ładunki drobnicowe to towary o małej masie, bardzo często o małych gabarytach a jednocześnie charakteryzujące się różnorodną formą i kształtem. To pojedyncze przesyłki, które mogą występować w opakowaniu takim jak karton, skrzynka, klatka, worek, beczka czy butla, lub bez opakowania. Pojedyncze towary zbierane są przez spedytora, a następnie zjednostkowane, czyli tworzona jest jedna jednostka ładunkowa z kilku lub kilkudziesięciu mniejszych przesyłek. Najczęściej towary są kompletowane zbiorczo w kontenerach bądź na paletach.

Po odbiorze od nadawcy, każda przesyłka jest mierzona i ważona, a następnie odpowiednio zaklasyfikowana w systemie, aby móc właściwie dostosować wysyłkę i trasę do rodzaju przewożonego towaru. Grupa towarów jest kompletowana i dzielona na zbiorcze ładunki, które są konsolidowane według różnych metod. Najczęściej wykorzystuje się takie techniki, jak stropowanie, czyli wiązanie kilku ładunków razem; paletyzację, czyli układanie towarów na palecie; pakietyzację, czyli tworzenie dużego pakietu z kilku małych ładunków i konteneryzację, czyli załadunek paczek do jednego kontenera. Właściwy dobór odpowiedniej techniki pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej a także umożliwi sprawny załadunek i rozładunek, zwłaszcza, jeśli będzie przeprowadzany kilkukrotnie w trakcie całego transportu.

Transport drobnicowy cechuje się rozproszonymi nadawcami i odbiorcami. Tego typu transport jest stosunkowo tani, ponieważ wszelkie koszty związane z przewozem, magazynowaniem i przeładunkiem dzielone są na wszystkich nadawców. Ładunki przewożone są zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granice, z wykorzystaniem każdej możliwej drogi transportu – lądowej, kolejowej, morskiej i lotniczej. Drobnica to również bardzo często przesyłki kurierskie, które cechują się wyjątkową różnorodnością.

Jak się przygotować do transportu drobnicy?

Drobne ładunki ze względu na swoje małe gabaryty i różnorodne właściwości, to bardzo często przesyłki wrażliwe, podatne na uszkodzenie, stąd wymagają odpowiedniej ochrony. Przygotowując tego typu towar do wysyłki, należy upewnić się, że jest dobrze zabezpieczony zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto zadbać o to, aby towar się nie przemieszczał wewnątrz opakowania, stosując folię bąbelkową lub tekturę, bądź podwójne opakowanie, a jeśli zawiera płyny lub elementy sypkie – żeby się nie otworzył w trakcie przewozu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie transportu w ten sposób, aby zminimalizować konieczność przeładunków, ponieważ właśnie wtedy powstaje najwięcej uszkodzeń towarów. Przesyłki drobnicowe przewożone są bardzo często w ramach transportu multimodalnego, który zakłada wykorzystanie co najmniej dwóch lub więcej różnych środków transportu, ale przy zachowaniu tej samej jednostki ładunkowej. Transportowanie towarów w stalowym kontenerze jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, które zapewni najmniejsze ryzyko uszkodzeń i naruszenia ładunku. Brak konieczności przeładunku to nie tylko mniej uszkodzeń, ale również oszczędność czasu i pieniędzy.

Odpowiednie przygotowanie towaru do wysyłki to również właściwe oznaczenie go i dołączenie listu przewozowego. Jeśli transportujemy towar o dużej wartości, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Transport drobnicowy charakteryzuje się o wiele bardziej zawiłym procesem, niż w przypadku ładunków masowych, dlatego warto się do niego właściwie przygotować, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność i efektywność całego przewozu.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa