Podczas drukowania materiałów poligraficznych zachodzi zawsze konieczność ich weryfikacji pod kątem spójności i stabilności barw. Ocena wizualna, czyli bazująca na wykorzystaniu narządu wzroku jest w tym przypadku niewystarczająca, ponieważ nie gwarantuje uzyskania precyzyjnych wyników. Zaleca się natomiast sięgnięcie po nowoczesny densytometr fotoelektryczny (zwany inaczej refleksyjnym) .

Wysoka funkcjonalność połączona z dokładnością pomiaru

Densytometr to specjalistyczne urządzenie przeznaczone stricte do ustalania wielkości fizycznych związanych z kolorystyką druku. Pozwala przede wszystkim na skuteczne określenie gęstości optycznej farby stałej, przyrostu punktowego, wartości tonalnej (opartej na pokryciu rastrowym), poziomu wsiąkliwości (tzw. trappingu), procentowego pokrycia powierzchni, kontrastu czy balansu szarości. Znajomość wymienionych parametrów odgrywa niezwykle istotną rolę przy wytwarzaniu jakościowych folderów reklamowych, ulotek, plakatów, katalogów, kalendarzy, czasopism lub książek. Warto podkreślić, że omawiany sprzęt działa na zasadzie pomiaru skali wchłaniania światła dopełniającego o konkretnej barwie (czerwonej, zielonej, niebieskiej, białej) przez poszczególne farby naniesione na dane podłoże. Jego zastosowanie jest niezbędne nie tylko na etapie finalnej kontroli druku, ale również w procesie mieszania farb i realizowania różnych czynności z zakresu prepress. Densytometr – w przeciwieństwie do klasycznego spektrofotometru – nie analizuje samych barw, a jedynie ich właściwości mechaniczne. Ze względu na wbudowane filtry widzi wszelkie kolory jako czarne bądź białe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kupując densytometr do zakładu poligraficznego, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jest kompatybilny z obowiązującymi obecnie normami drukarskimi ISO i uniwersalną paletą kolorów Pantone. W przeciwnym razie pokazywane przez niego procentowe wskaźniki mogą się okazać przekłamane. Ogromne znaczenie ma ponadto ilość i rodzaj oferowanych funkcji. Do najbardziej pożądanych zaliczamy:

  • skanowanie pasków kontrolnych
  • dokonywanie pomiaru zarówno z filtrem UV, jak i filtrem polaryzacyjnym
  • blokadę dostępu (stanowiącą barierę dla nieuprawnionych osób)
  • zdolność do współpracy z zaawansowanymi systemami standaryzacji
  • port USB (służący do podłączania innych sprzętów)

Densytometr musi też koniecznie posiadać czytelny wyświetlacz LCD z panelem dotykowym, wskaźnik prawidłowości badania i baterię o sporej pojemności, a dodatkowo powinien stwarzać możliwość bezproblemowej rozbudowy do nowszych wersji.

Jak wynika z niniejszego artykułu, omawiane urządzenie okazuje się wprost nieocenione w przeprowadzaniu rzetelnych pomiarów jakościowych rozmaitych wydruków wielobarwnych. Za standardowy egzemplarz mobilny zapłacimy od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.