Klimatyzacja w biurze jest tak samo ważna, jak w domu. Gwarantuje warunki termiczno-wilgotnościowe mające wpływ na efektywność pracy i zdrowie pracowników.

Klimatyzacja w biurze to konieczność

Każdy pracodawca powinien być świadomy, że klimatyzacja w pomieszczeniach biurowych nie jest luksusem, a koniecznością. W miesiącach letnich, kiedy temperatura utrzymuje się na poziomie ponad 30oC, praca staje się torturą. Wysoka temperatura opóźnia czas reakcji, ma negatywny wpływ na koncentrację, sprzyja bólom głowy. W takich warunkach łatwo o błąd. Nieodpowiednie warunki termiczne sprawiają, że pracownik przestaje być efektywny, co ma wpływ na sposób działania całej firmy.

Dlatego pracodawcom powinno zależeć na wyposażeniu pomieszczeń biurowych w sprawną klimatyzację. Jest to wydatek, który się opłaca, to swego rodzaju inwestycja. Nie zmienia to faktu, że tylko korzystanie z urządzeń we właściwy sposób powoduje, że działają one skutecznie. Co to oznacza? Najważniejsze, aby nie przesadzać z obniżaniem temperatury. Źle może się skończyć ustawienie temperatury na 19oC, kiedy na zewnątrz panuje upał, a temperatura nie spada poniżej +35oC. Przyjmuje się, że bezpieczna różnica między temperaturą panującą w pomieszczeniu a na zewnątrz nie powinna być wyższa niż 6oC.

Odpowiedni wybór klimatyzatora

Idealnym rozwiązaniem dla biur jest zaopatrzenie ich w system multi-split, czyli taki, w którym jednostka zewnętrza łączona jest z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, montowanymi w różnych pomieszczeniach. Zaletą tego systemu jest to, że każdy jego użytkownik może dowolnie regulować temperaturę w swoim pomieszczeniu. Atutem jest też oszczędność miejsca. Wystarczy jeden zewnętrzny agregat, znika potrzeba zakupu kilku jednostek zewnętrznych w celu klimatyzacji wielu pomieszczeń. Poza tym, zredukowana liczba jednostek zewnętrznych w zdecydowanie mniejszym stopniu wpływa na wygląd elewacji budynku. Co ważne, instalacja urządzenia nie wiąże się ze skomplikowanymi operacjami budowlanymi, nie jest konieczne przerabianie systemu grzewczego czy rozbiórka ścian.

Właściciele firm nie muszą obawiać się też dużych rachunków za prąd, które, według wielu osób, są konsekwencją korzystania z klimatyzacji. Zaawansowana technologia inwerterowa, stosowana między innymi przez Toshibę, gwarantuje wysoką wydajność urządzeń przy niskim zużyciu energii. Dzięki temu, bez względu na warunki panujące na zewnątrz, można liczyć na niskie koszty eksploatacji. Ponadto używane dziś klimatyzatory nie tylko chłodzą – zastosowanie pompy cieplnej sprawia, że możliwe jest też ogrzewanie pomieszczeń. Należy również wspomnieć o filtrach, w które zaopatrzone są klimatyzatory. Oczyszczają one powietrze z kurzu, pyłków (filtr mechaniczny) i szkodliwych drobnoustrojów (filtr antybakteryjny). Niektóre modele wyposażone są w jonizator, który uwalniając jony ujemne, pozwala pozbyć się z powietrza brudu, kurzu, formaldehydu, cząsteczek stałych dymu papierosowego. Badania naukowe pokazały, że jony ujemne mają ogromny wpływ na nasz organizm:

  • zapobiegają przeziębieniom;
  • obniżają poziom hormonu stresu w organizmie;
  • poprawiają koncentrację;
  • łagodzą objawy astmy, alergii, kataru siennego, zapalenia oskrzeli;
  • regulują ciśnienie i tętno.

Jaki klimatyzator do biura?

Na rynku znajduje się obecnie szeroki wachlarz klimatyzatorów. Wybór konkretnego modelu urządzenia zależy od wielkości biura, liczby i kształtu pomieszczeń.

Jak już wspomniano, w pomieszczeniach biurowych bardzo często działa układ multi-split, kiedy to jeden agregat zewnętrzny odpowiada za pracę kilku jednostek wewnętrznych. W dużych biurowcach wykorzystywany jest system klimatyzacji VRF, który składa się z jednego agregatu zewnętrznego i kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych.

W biurach, w których znajduje się podwieszany sufit bardzo często jednostką wewnętrzną jest estetyczny klimatyzator kasetonowy, który zapewnia wysoki komfort nawiewu. W biurach o dużej powierzchni i podłużnym kształcie wykorzystywane są nierzadko klimatyzatory podsufitowe. Pomieszczenia biurowe można też wyposażyć w klimatyzator kanałowy, w którym chłodne powietrze przesyłane jest kanałem. Zdecydowanie bardziej wyeksponowane i nie mnie skuteczne są klimatyzatory ścienne, które również znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych.

Źródło: https://clima.com.pl