Na wydajność pracy w biurze składa się kilka czynników. Są to dobra atmosfera panująca między pracownikami, ergonomia stacji roboczych oraz wydajność urządzeń. Nieoczywistym sprzymierzeńcem pracowników biurowych jest samopoczucie. Poprawia się je za pomocą designu pomieszczeń biurowych i zapachu. Odpowiednio dobrany zapach sprzyja wyciszeniu i koncentracji, a tym samym efektywności. Jakie zapachy dominują w przestrzeniach biurowych?

Odświeżacz powietrza – czy gramatura ma znaczenie?

Wybierając odświeżacz powietrza do przestrzeni biurowych, można popełnić typowo szkolne błędy. Pierwszym z nich jest sam zapach, a drugim gramatura. Warto zwrócić uwagę na kwestię dotyczącą gabarytów wkładu zapachowego. W dużych pomieszczeniach nie stanowi to większego problemu, ponieważ aromat rozłoży się równomiernie po pomieszczeniu. Spokojnie można postawić na zapachy w większych słoikach (o pojemności 500ml). Małe pomieszczenia biurowe lub niewielkie gabinety są szczególnym typem pomieszczeń, gdzie wystarczy niewielki odświeżacz. Buteleczka o pojemności 100 ml wystarczy. Często spotykane zapachy mają formę patyczków umieszczonych w niewielkich słoiczkach. Wyglądają estetycznie i zapewniają świeży aromat, wpływając tym samym na komfort pracowników.

Odświeżacz powietrza – jaki zapach sprawdzi się w biurze?

Komfort przebywania w biurze zależy między innymi od panującego w nim zapachu. Odpowiednio dobrany aromat wprawia pracownika w błogi nastrój wyciszenia i koncentracji. Sprzyja to realizacji wielu skomplikowanych i wymagających skupienia zadań. Zasadą jest odpowiedni poziom intensywności aromatu. Zapach powinien być stonowany, a jednocześnie odświeżający. Dobrym pomysłem jest postawić na orzeźwiającą woń brzoskwiń i owoców cytrusowych. Z jednej strony są uniwersalne, a z drugiej pobudzające. Delikatne kompozycje kwiatowe są idealne dla niewielkich biur, w których liczy się skupienie. Odświeżacz powietrza Kolorado jest przykładem produktu, który spełnia te wymagania. Nieco inne zasady panują w miejscach, w których liczy się dynamika, tempo i efektywność. W takich miejscach stosuje się zapachy pobudzające. Przeważnie są to nieco odważniejsze zapachy, takie jak kawa z domieszką owoców cytrusowych. W biurze sprawdzą się też stonowane zapachy leśne.

Odświeżacz powietrza – czy wybór miejsca ma znaczenie?

Jeśli odświeżacz powietrza ma przynieść określone efekty, powinien być umiejscawiany w pobliżu miejsca wykonywania pracy i kontaktu z ludźmi. Przeważnie jest to biurko danego pracownika bądź blat recepcji. Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a odpowiednio dobrany, miły zapach wpływa przecież na dobrostan klientów, kontrahentów i inwestorów. Z wizyty w biurze wyniosą miłe wrażenia. Zmysł węchu obok zmysłu wzroku koduje najwięcej informacji. Warto o tym szczególe pamiętać przy doborze produktów aromatyzujących do przestrzeni biurowej.

Odświeżacz powietrza – podsumowanie

Miły zapach odpowiada za dobre samopoczucie pracowników biura i klientów. Wpływa na pobudzenie koncentracji i wyciszenie, a przy tym na efektywność. Wybierając odświeżacz powietrza do przestrzeni biurowej, warto zwrócić uwagę, aby dostosować pojemność odświeżacza do wielkości pomieszczenia. Zapachami najczęściej stosowanymi w biurach są zapachy stonowane i subtelne. Przeważnie są to aromaty kompozycji kwiatowych i owoców cytrusowych. W bardziej dynamicznych środowiskach pracy stawia się na zapachy pobudzające. Należą do nich aromat kawy z domieszką cytrusów i toffi. Patyczki zapachowe warto umieści na blacie biurka roboczego lub w recepcji.