Elewacje w nowoczesnym budownictwie odpowiada za ogólną prezencję budynku. Trzeba jednak utrzymać ją w odpowiedniej czystości. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w miastach, gdzie duże zanieczyszczenie powietrza sprawia, że ściany budynków szybko tracą dobry, założony przez projektanta wygląd. Dlatego też niezbędne jest użycie właściwych środków do pielęgnacji elewacji. Jak wybrać najlepsze?

Odpowiedni preparat do materiału, z którego wykonano elewację

Przede wszystkim należy pamiętać, że preparat do czyszczenia powinien być odpowiednio dobrany do materiału, z którego została wykonana elewacja budynku. Współcześnie elewacje wykonuje się z różnego rodzaju kamienia, materiałów syntetycznych, betonu, szkła i wielu innych. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się odpornością i podatnością na konkretne związki chemiczne, a użycie nieodpowiedniego preparatu może przynieść więcej szkód niż pożytku. Producenci środków do mycia elewacji najczęściej dokładnie informują, do jakich materiałów może być dany środek używany, a do jakich nie powinien.

Preparaty do elewacji zewnętrznych i ścian wewnętrznych

Trzeba również wiedzieć, że ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, używa się innych środków do czyszczenia elewacji zewnętrznych i wewnętrznych – na przykład w strefach wejściowych budynków, czy w pomieszczeniach wykorzystywanych na potrzeby gastronomii. Ze względu na zawartość potencjalnie szkodliwych dla ludzi substancji, niektóre preparaty do mycia powinny być używane wyłącznie do czyszczenia elewacji zewnętrznych.

Preparaty do czyszczenia ręcznego i maszynowego

Elewacje niewielkich budynków mogą być czyszczone ręcznie, przy pomocy prostych narzędzi. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku budynków dużych, jak bloki mieszkalne czy obiekty handlowe i biurowe. Czyszczenie maszynowe wymaga najczęściej zastosowania specjalnych środków, które mogą być używane przez konkretne urządzenia.

Różne środki do różnych rodzajów zabrudzeń

Istotną kwestią jest dobór właściwego preparatu do mycia elewacji pod kątem pojawiających się zabrudzeń. Na rynku znaleźć można środki przeznaczone do czyszczenia budynków w miastach, w których zabrudzenia ścian związane są przede wszystkim z zanieczyszczeniem powietrza, ale również preparaty przeznaczone do usuwania nalotu z glonów i innych mikroorganizmów, które mogą porastać ściany o porowatej strukturze, czy takie, które przeznaczone są do mycia elewacji budynków usytuowanych w pobliżu morza, na których osadza się niesiona z wiatrem sól.

Czyszczenie i konserwacja elewacji

Czyszczenie elewacji z zabrudzeń to oczywiście nie wszystko. Równie istotne jest jej zabezpieczenie na przyszłość. Wiele dostępnych obecnie środków to preparaty uniwersalne, które nie tylko świetnie radzą sobie z brudem, ale również zawierają substancje doskonale konserwujące czyszczone powierzchnie.

Utrzymanie dobrego wyglądu elewacji budynków jest jak najbardziej możliwe, jednak by to osiągnąć, należy czyścić je przy użyciu właściwie dobranych środków. Doświadczenie mówi również, że na preparatach do czyszczenia elewacji nie powinno się oszczędzać. Tylko sprawdzone, wysokiej klasy środki są gwarancją optymalnego dla danego rodzaju elewacji składu i skuteczności.