Broń pneumatyczna swoje parametry zapewni płynnej pracy wielu mechanizmów. Stopień sprężania powietrza wydłuża znacząco dystans oddanego skutecznego strzału. W związku z konstrukcją podzespołów powinny być one stale czyszczone i konserwowane, aby uniknąć pogorszenia celności oraz płynności podczas treningu strzeleckiego.

Główne elementy wymagające ochrony przed korozją i zatarciem

Jest kilka głównych elementów, o które użytkownik wiatrówki musi zadbać. W większości budowane są one z metalu, więc głównym zagrożeniem jest wpływ czynników zewnętrznych. Zabrudzenia oraz woda mogą powodować korozję powierzchni metalowych.
Do podstawowych elementów zaliczane są:

  • Elementy ruchome takie jak sprężyna oraz tłok powodujący powstawanie kompresji,
    • Cylinder wewnętrzny, w którym porusza się tłok wiatrówki,
    • Spust i mechanizm spustowy powodujący zainicjowanie strzału,
    • uszczelki i elementy elastyczne zmniejszające straty powietrza pod ciśnieniem.

Kompletowanie środków do bieżącej konserwacji wiatrówki

Wielu początkujących użytkowników wiatrówek ma problem z wyborem preparatów konserwujących. Potrzebna do tego jest wiedza z zakresu budowy takiej broni. Mogą w tym wypadku popełnić błąd, szukając specyfików działających na konkretne podzespoły. Takie podejście wymaga zabierania dużego ekwipunku z wyposażeniem dodatkowym i nie sprawdza się, jeżeli preferujemy aktywne strzelectwo. W tym wypadku musimy mieć zapewniony duży stopień mobilności. Dodatkowo nie wszystkie środki mogą działać w przypadku wystawienia ich na wpływ czynników atmosferycznych.

Uniwersalny preparat smarujący

Zamiast dużej ilości wyspecjalizowanych preparatów warto na początek wyposażyć początkującego strzelca w silikon do wiatrówek. Taki smar ma odpowiednia gęstość oraz po zaaplikowaniu utrzymuje się na zabezpieczanej powierzchni. Może być on stosowany zarówno do smarowania, jak i konserwacji metalu przed korozją. Dodatkowo jest mniej wrażliwy na zabrudzenia. Dzięki czystemu składowi bez domieszek nie przebarwia elementów łoża oraz oksydowanych podzespołów broni. To ważne przy sportowym strzelaniu, kiedy strzelec ma na sobie strój sportowy.
Uniwersalność stosowania takich preparatów silikonowych wynika również z ich trwałości. Zmniejszyć można częstotliwość konserwacji wiatrówki w czasie kiedy nie jest ona stosowana. W takim wypadku należy po okresie przestoju zdjąć nadmiar smaru silikonowego. Jest łatwiejsze niż przy tradycyjnych smarach takich jak wazelina lub smar miedziany.

Okresowe czynności związane ze smarowaniem wiatrówki

Wiatrówka jak każde urządzenie wymaga smarowania. Dzięki smarom silikonowym jest to proste i ułatwia utrzymanie broni w czystości. Podstawowe czynności wykonuje się po każdym strzelaniu. Należy wyczyścić broń tkaniną z zewnątrz. Po sprawdzeniu stanu widocznych elementów należy nasmarować je, aby zabezpieczyć wyczyszczony metal. Z powodzeniem można użyć silikonu jako środka smarującego. Raz na kwartał należy sprawdzić podzespoły ruchome, aby zapobiegać ewentualnym awariom. Smarowania wymagają ścianki cylindra oraz końcówka tłoka. Dzięki smarowi silikonowemu tłok zachowuje elastyczność i nie deformuje się. Wszystkie takie trwałe uszkodzenia zmniejszają moc wiatrówki. Generalny przegląd dokonywany powinien być raz w roku i obejmuje on zarówno łoże, jak i rozłożoną na podstawowe detale wiatrówkę. Smar silikonowy znów pozwoli wykonać wszystkie prace jednym środkiem. Tak przygotowana wiatrówka będzie gotowa do kolejnego sezonu. Zmniejszone zostanie tarcie pomiędzy podzespołami, a powierzchnie metalowe i elementy ruchome chronione przed ogniskami korozji.