Czy opłaca się wymiana matryc LCD?

Marzec 15th, 2012 | Elektronika
GD Star Rating
loading...

W dzisiejszych czasach nowości technologicznych, gadżetów posiadanie telefonu komórkowego lub laptopa nie jest niczym niezwykłym. Skoncentrujmy się na temacie telewizorów LCD. Są one stosunkowo nowym tematem na dzisiejszym rynku, więc postaramy się przybliżyć sposób ich działania. Pomimo krótkiego czasu istnienia – około 9 lat, telewizory te zaczynają się psuć jak każdy inny sprzęt elektroniczny. Najtrudniejszą do naprawienia usterką jest uszkodzenie matrycy LCD. Wtedy w większości przypadków wchodzi w grę tylko wymiana. Dlatego postaramy się opisać krótko jakie komponenty składają się na taki telewizor oraz skupić się na tych, które najczęściej się psują. Ponadto postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy i kiedy naprawa telewizora LCD jest opłacalna a kiedy raczej warto pomyśleć o kupnie nowego sprzętu.

Sposób działania elementów zwanych panelami LCD

Każdy panel LCD składa się z matrycy, różnych modułów np. inwerterów, logiki, zasilaczy, modułu cyfrowego, tunera. Dzięki rewolucyjnie małym rozmiarom stają się bardzo popularne. Tę ważną zaletę telewizory ciekłokrystaliczne(od tego skrót LCD) zawdzięczają matrycom, które w przeciwieństwie do kineskopów są około 8 razy cieńsze, nie wspominając o rozmiarach oraz możliwości łączenia ich w większe panele. Matryca wykorzystuje przede wszystkim właściwości ciekłego kryształu z którego się składa. Molekuły takiego ciekłego kryształu są tylko częściowo uporządkowane, napięcie jest czynnikiem, który powoduje ich większe uporządkowanie, pozwala także na zmianę przewodności optycznej. Każdy piksel składa się z trzech subpikseli, które różnią się kolorem filtra (czerwony, zielony, niebieski – RGB). Dzięki dostarczaniu pikselom odpowiedniego napięcia zachowują się one jak przełączniki o zmiennej przeźroczystości. Nie można tutaj zapomnieć o świetlówkach które podświetlają całą matrycę LCD.

Jednak pomimo a może przez ich dość skomplikowaną budowę piksele bywają dość wadliwe, ponieważ mogą się wypalać co powoduje powstawanie punktów na matrycy. Nie ma w świecie elektronicznym żadnej metody na ich naprawę dlatego pozostaje tylko wymiana matrycy lub przyzwyczajenie się do tych mankamentów. Jednak takie wady występują tylko w starszych modelach telewizorów LCD. Inną wadą jest też znaczenie kąta widzenia dla widoczności, który im większy tym obraz jest bardziej rozmazany i ciemniejszy. Jednak ten problem został rozwiązany poprzez zastosowanie technologii IPS (In-Plane-Switching) gdzie komórki LCD są układane pod innym kątem, co z kolei poprawia kąt widzenia nawet do 175 stopni.

Słabe strony matryc

Oprócz wadliwych pikseli, które się wypalają telewizory LCD składają się także z wielu innych elementów, które także szybko ulegają awarii. Telewizor LCD składa się na przykład z wielu różnego rodzaju zasilaczy które zasilają odrębne części telewizora np. świetlówki matrycy, całą elektronikę sterującą oraz wiele innych modułów zawartych w tego typu telewizorach LCD. W przeciętnym zasilaczu, jakiegokolwiek urządzenia – czy radia, monitora CRT, telewizora LCD czy innego sprzętu zawsze znajdą się tam kondensatory, które są najczęstszym powodem uszkodzenia. Ich trwałość jest ograniczona i po określonym czasie przestają się nadawać do dalszego użytku. W większości przypadków wymiana takich zużytych kondensatorów pomaga i naprawa całego telewizora zamyka się w kwocie około 200 złotych. Jednak taki niepozorny kondensator może narobić więcej szkód niż może się wydawać na początku. Zmiana jego pojemności skutkuje podawaniem innego napięcia do różnych części telewizora co może spowodować uszkodzenie bardzo delikatnych układów scalonych, tranzystorów i wielu innych podzespołów. Wtedy już wymiana spalonego mikroprocesora jest praktycznie niewykonalna, gdyż sposób w jaki są one montowane do płytek jest zbyt precyzyjny i nawet autoryzowane serwisy nie podołają ich wymianie. W takim przypadku najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest całkowita wymiana modułu z uszkodzonym układem scalonym.

Kolejnym częstym powodem uszkodzenia paneli LCD są świetlówki które podświetlają matrycę LCD. Każdy telewizor LCD posiada takie świetlówki, które są w stanie spalić się po dłuższym działaniu. Powodów może być wiele. Jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej logicznych jest zużycie świetlówki takiego telewizora, który chodzi 24 godziny na dobę. W takim przypadku nawet najlepsza firma na rynku oferująca swoje produkty nie może dać gwarancji długoterminowej pracy swojego sprzętu.

Innym powodem uszkodzenia telewizora LCD mogą być inwertery które powodują różne zakłócenia normalnej pracy np. ściemnienie czy migotanie obrazu. Są one używane do zasilania wyżej wymienionych świetlówek, napięcie które wysyłają jest bardzo duże, co skutkuje dużymi temperaturami na układach scalonych, a następnie jest powodem przegrzania i uszkodzenia.

Co zrobić z uszkodzoną matrycą?

Naprawa telewizora LCD musi odbywać się tylko poprzez doświadczonego fachowca, który nadzoruje całą pracę. Każdy kabel, połączenie w telewizorze LCD jest bardzo ważne i nawet bez jednego elementu cały telewizor może odmówić po prostu współpracy. Pomimo krótkiego istnienia tych telewizorów na rynku są one chętnie kupowane przez prywatnych użytkowników z powodu małego miejsca które zajmują oraz ich oszczędności energii. Podczas przeciętnego użytkowania takiego telewizora czyli około 2 do 3 godzin dziennie jest duże prawdopodobieństwo że na przestrzeni dwóch lat się zepsuje. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Części, z których składają się moduły w tych telewizorach pomimo zapewnień firm są słabej jakości i zaprojektowane są na określony czas pracy. Zazwyczaj po tym czasie nasz telewizor albo trzeba zgłosić do serwisu albo wyrzucić go i kupić nowy. Przeciętna naprawa telewizora LCD zakreśla się w granicy od 300 – 400 złotych, a nawet więcej. Wszystko zależy od uszkodzenia, pracy jaką trzeba włożyć oraz części które wbrew pozorom nie są tanie.

Jak wybrać ekran LCD?

Kolejne pytanie: Czy marka telewizora jest ważna? Dla przeciętnego użytkownika jest dość ważna, użytkownicy przed zakupem kierują się wieloma czynnikami takimi jak opinie w internecie, opinie sąsiadów, czy inne źródła rekomendacji produktu. Dla serwisanta jest ona bez różnicy ponieważ dzisiejszy rynek pomimo nasycenia względnie wieloma markami różnych telewizorów, które posiadają różne funkcje i przede wszystkim ceny jest bez różnicy. Dla przykładu firma „X” sprzedająca telewizor pod swoją marką i ceną składa ten telewizor z części firmy „Y” i na odwrót. Obecnie rynek RTV jest opanowany przez części „made in china” które z wiadomych względów są produkowane w Chinach. Wybierając między firmą „X” czy „Y” kupujemy ten sam telewizor różniący się tylko marką, ceną czy wykonaniem zewnętrznym. Zatem przed kolejnymi zakupami zastanówmy się nad kwestią wyboru między marką a ceną, bo jakość w dzisiejszych czasach na pewno nie jest uzależniona od firmy, którą ją reprezentuje.

Czy kupno używanego telewizora się opłaca? Odpowiedź jest dość niejednoznaczna, ponieważ jedna osoba może powiedzieć: „Nie przecież to używany telewizor, nie wiadomo ile czasu pracował i ile jeszcze popracuje, co z tego że jest tańszy od nowego w sklepie?” natomiast druga osoba spojrzy na ten aspekt nieco z innej strony i powie: „Czemu nie? W końcu zawsze można zaoszczędzić trochę pieniędzy, a telewizor prędzej czy później się zepsuje”.

wymiana matrycNiestety odpowiedź jest taka sama czyli dość niejednoznaczna. Telewizor pomimo tego że jest tani, był już wcześniej przez kogoś używany więc nie wiadomo jak długo jeszcze będzie nam służył. Jednak jeżeli kupujemy telewizor z zaufanego źródła na przykład serwisu, a nie od osoby prywatnej mamy większą pewność, że telewizor nam posłuży, a nawet dostaniemy na niego gwarancję, co prawda niedługą, ale gwarancja to gwarancja.

Można zapytać: Czy warto naprawiać telewizor LCD? Zależy to od usterki. Jeżeli uszkodzeniu uległa matryca i nie można jej już naprawić wtedy koszty mogą wzrosnąć. Wymiana matryc to dość poważny koszt, który nawet może przewyższać wartość naszego telewizora. Natomiast jeżeli jest to np.zasilacz, logika, inwerter to są to tańsze moduły które również trzeba wymienić. Jednak w takich przypadkach pomimo wysokich kosztów w granicach 300 – 400 złotych naprawa jest nadal opłacalna, szczególnie w przypadkach dużych telewizorów.

Czy warto kupić telewizor LCD? Obecnie na naszym rynku jest wiele coraz to nowszych modeli, które prześcigają się w różnych funkcjach. Główną zaletą tych telewizorów jest niewielka powierzchnia jaką zajmują czy możliwość powieszenia ich na ścianie. Słusznym wydaje się być podejście aby każdy z nas pozbył się starego i wysłużonego telewizora CRT na koszt nowej technologii, która prędzej czy później zawita w naszych domach.

GD Star Rating
loading...
 • Ogólnie o transformatorachtransformatory

  W przemysłowych liniach produkcyjnych piekarniczych ze względu na duże odległości dochodzi do spadkó...

 • Baseny ogrodowy – rodzajebaseny

  Kolejne lato i znów śmiechy, chichy dobiegające z ogródka sąsiada. Kiedyś posiadanie basenu było wyz...

 • Popularność konferencjiwystąpienie konferencyjne

  Obserwując szybki wzrost liczby sal czy też ośrodków konferencyjnych w różnych regionach naszego kra...

Rekomendowane słowa kluczowe:
 • matryce do telewizorów
 • wymiana matrycy w telewizorze
 • matryca do telewizora
 • naprawa matrycy lcd
 • ile kosztuje wymiana matrycy w telewizorze
 • wymiana matrycy w tv
 • ile kosztuje naprawa matrycy w telewizorze
 • matryca lcd
 • wymiana matrycy w telewizorze lcd
 • matryce do telewizorów lcd
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień matki jest tylko raz w roku, więc okaż jej uczucia.
Pomysłowe prezenty dla mamy

Dzień Matki to nie byle święto – to dzień, w którym masz okazję podziękować swojej mamie, że opiekowała się tobą...

Zamknij